Статті

Ідея створення закупівельних груп оволодіває масами

Той факт, що учасники українського проекту «Купуймо разом! 2.0» розпочали самостійну тренерську практику як регіональні консультанти ще до формального завершення програми навчання, свідчить про його результативність. Про що, безперечно, йтиметься й на заключній конференції 4 грудня.

Тими, хто на практиці вже продемонстрував свою готовність бути провідниками ідеї створення в Україні закупівельних груп, стали Микола Марченко, Лора Апасова та Лариса Самосьонок. Вони й поділилися своїми враженнями від першого «виходу в люди» в якості консультантів закупівельних груп.

Микола Марченко виступив перед підприємцями та представниками органів місцевого самоврядування Вінницької області, які є учасниками громадської ініціативи «Децентралізація влади», котра реалізується в Україні за підтримки німецького уряду. Тренінг був організований та проведений Вінницьким відокремленим підрозділом Центру розвитку місцевого самоврядування. Програма тренінгу складалася із двох частин, перша із яких була присвячена безпосередньо представленню інформації про проект «Купуймо разом!» та польський досвіду створення та діяльності закупівельних груп, про форми та моделі такої підприємницької  діяльності. Друга частина – практичний тренінг із створення бізнес-моделі закупівельної групи кожною із двох команд, на які були поділені учасники тренінгу, а також ознайомлення учасників із технікою ведення переговорів із постачальниками.

- Тема у вінничан викликала жвавий інтерес. Вона для них виявилася новою. Разом із тим у репліках учасників тренінгу звучав скептицизм: мовляв, так, це класно, але маловірогідно, що ми б змогли ідею створення закупівельних груп практично реалізувати, бо якраз брак довіри, яка є базовою умовою для створення ЗГ, постане головною перешкодою в цій справі. Втім, в кінці другого семінарського дня нашого інтерактивного спілкування, коли наші слухачі спробували самостійно змоделювати створення закупівельної групи, недовіри до цієї ідеї стало менше. Віртуально створена закупівельна група однієї команди учасників передбачала предметом своєї діяльності збирання й переробку горіхів, іншої  - виробництво борошна. По завершенню ділової гри лідери команд отримали посібник «Купуймо разом!».

Очевидно, одним тренінгом у Вінниці справа не обмежиться. Керівник підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування, відзначивши перспективність теми, продемонстрований нами підхід та рівень донесення ідеї створення ЗГ до слухачів, сказав, що очевидною є потреба такий же тренінг уже наступного місяця провести для більш широкого кола вінницьких підприємців та лідерів місцевих громад. Більше того, сам виявив бажання взяти участь у нашій листопадовій підсумковій конференції.

Приємно було дізнатися, що німецька програма «Децентралізація влади» готова співробітничати з проектом «Купуймо разом!», а надалі з підготовленими ним консультантами і в інших областях, готова фінансувати проведення там таких тренінгів. Йшла мова й про потребу в посібнику з покроковим механізмом створення закупівельної групи. Хай він буде невеликим, брошурного формату, а він потрібен як додатковий інструмент і для слухачів, і для консультантів, що проводитимуть тренінги.

 

                *  *  *

У Лариси Самосьонок, директора проектів громадського об’єднання «Взаємодія плюс», а тепер уже й консультанта закупівельних груп, самостійне несення в маси ідеї «Купуймо разом!» було не тренінговим, як у колеги Миколи Марченка, а презентаційно-інформаційним: вона виступила перед підприємцями, учасниками київської виставки «Схід-Експо 2017». У своєму короткому, але змістовному виступі вона основний акцент зробила на перевагах створення закупівельних груп у малому та середньому бізнесі та сприятливій для таких бізнес-об’єднань ситуації в Україні, за якої польські колеги можуть і хочуть ділитися власним позитивним досвідом та готові сприяти розвиткові цього напрямку підвищення конкурентоспроможності українського бізнесу.

- Попри те, що мій виступ на виставковій конференції був останнім, він не вийшов сумбурним: інформація підприємцями Донецької та Луганської областей, які переважно й були учасниками виставки, була сприйнята позитивно, зацікавлено. Оскільки перебіг конференції транслювався на виставковий павільйон, то мою інформацію почули значно більше учасників виставки, ніж було в залі.

Я використала у виступі презентацію, яку надали польські координатори проекту, додала ще дещо і з того, що знайшла на інтернет-платформі «Купймо разом!» Зокрема це були промовисті відео про ті проекти закупівельних груп, які успішно функціонують у Польщі.

Про те, що донесена мною інформація була почута й усвідомлена, свідчили запитання із залу, які я отримала. Їх можна розділити на дві групи у відповідності із двома блоками мого виступу – закупівельні крупи як вигідні бізнес-проекти для малого й середнього бізнесу та проект «Купуймо разом!». Більше запитань було з приводу проекту: чому про нього не знаємо? чому про нього мало інформації? чи є можливість долучитися? чи матиме продовження? чи причетні і як до того наші урядові інституції?

Багато хто цікавився, де ще можна почерпнути більше інформації про закупівельні групи як такі, про польський досвід у цій справі, про проект «Купуймо разом!» Мій короткий виступ більшою мірою їх заінтригував, вивів на тему, тому зрозуміле бажання тих, у кого зародився інтерес до цього, дізнатися більше, вникнути глибше в тему. Звісна річ, я роздавала всі відомі мені координати джерел такої інформації, передусім відсилаючи до нашої інтернет-платформи «Купуймо разом!»

Знову ж, як і у Вінниці, гостро постало питання простого й дохідливого посібника, який би роз’яснив головне : з чого і як розпочинати створення закупівельних груп. Тепер я розумію, що короткий курс того, як створювати закупівельні групи, який міститиметься в другому посібнику, який готується до друку, потрібен украй і у великій кількості.

Купуймо разом 2.0

Портал створено в рамках проекту «Купуймо разом!»що фінансується програмою